Här finner du svar på de vanligaste frågorna kring användandet av StepStone.se. Fler frågor fylls på kontinuerligt.
Jag har glömt mitt användarnamn eller lösenord, hur gör jag för att återfå det?
Klicka här för att återfå din inloggningsinformation.
Jag kan inte ladda upp en bild till min CV
Kontrollera att din bild är sparad i jpg, gif eller png-format och att filstorleken ej överstiger 150 KB. Om det fortfarande inte fungerar är din fil korrupt. Spara om filen i ex. Photoshop eller Paint till ovan nämnda format, företrädesvis jpg och med 72 bildpunkters upplösning och prova igen. Kontrollera dessutom att din webbläsare tillåter pop-up-fönster från stepstone.se.
Jag kan inte bifoga en fil till min ansökan
Kontrollera att filen är sparad i txt, doc eller pdf-format och att filstorleken ej överstiger 2 MB. Om det fortfarande inte fungerar är filen korrupt. Spara om den och prova igen.
Jag kan inte ansöka med min registrerade StepStone-CV
Kontrollera först och främst att du fortfarande befinner dig på StepStone.se och inte blivit skickad till ett externt ansökningsformulär på en annan site. Isåfall behöver du förmodligen registrera dig på den siten och följa instruktionerna. Om ansökan sker via ett ansökningsformulär på StepStone.se, kontrollera att du är inloggad. Du kan logga in direkt via ansökningsformulären på StepStone.se
Jag har frågor om en tjänst jag sökt via StepStone
StepStone handlägger inga tjänstespecifika frågor. Har du frågor om en utannonserad tjänst vänder du dig till annonsören direkt. Information om vem denna är brukar oftast finnas direkt i platsannonsen. Om inte, gå in på annonsörens hemsida.
Jag har fått ett mail i vilket man hävdar att ni är avsändaren. Hur kan jag vara säker på att mailet är från er?
StepStone skickar kontinuerligt ut kommunikation till våra kunder och medlemmar via e-post. Vi använder oss av olika e-postadresser beroende på vilken avdelning som skickar ut dem och vilka mottagarna är. Exempel på e-postadresser StepStone använder är stepstone.nyhetsbrev@news.stepstone.se, no-reply@stepstone.com, support@stepstone.se, cs.se@stepstone.se, info@stepstone.se etc. Ibland skickar vi ut mail till alla våra användare, oavsett om man anmält intresse för nyhetsbrev eller inte. Dessa mail kan innehålla information om säkerhet och funktionalitet som angår alla.
Om du är osäker på om det är StepStone som skickat mailet, ta inga risker, utan kontakta oss direkt på 0200-111 333 eller via support@stepstone.se.
OBS! 2010-10-12 skickade vi ut ett informationsmail gällande säkerheten på stepstone.se. Vi berättade bl.a. om ändrade regler angående lösenord och uppmanade användare med lösenord kortare än 4 tecken att ändra detta till ett längre. Detta är ett legitimt mail skickat från StepStone.
Hur raderar jag mitt StepStone-konto?
Börja med att logga in på ditt StepStone-konto via denna länk: https://www.stepstone.se/5/logga-in.html. Klicka sedan på "Mitt konto" i menyn till vänster. Längst ner på sidan som öppnas finns rubriken "Radera "Mitt StepStone".
Lägg upp ditt CV: bli kontaktad direkt av attraktiva arbetsgivare!
Ta emot lediga jobb som passar dig direkt till din e-post.
Behöver du tips i ditt jobbsökande? Läs StepStones nyhetsbrev!
Upptäck hur StepStone kan hjälpa dig med en snabb och lyckad rekrytering.